VII Bieg Pileckiego w Jodłówce za nami

12 komentarzy

25 maja 2024 r. odbył się VII Bieg Pileckiego w Jodłówce .

Zdjęcie przedstawia grupę dzieci startujących w biegu

150 uczestników (komplet) biegło na trzech dystansach 600m 1500m i 10 km, aby uczcić pamięć Rotmistrza Witolda Pileckiego, dokładnie w dniu 76 rocznicy jego śmierci.

Mimo burzowej aury ostatnich dni, akuratnie w dniu biegu pogoda spisała się na medal, ale nie mogło być inaczej skoro na 10 km biegł z nami ksiądz : -).

Zdjęcie przedstawia 3 biegaczy na podium. Na miejscu 1 ksiądz w sutannie.

Najmłodszą uczestniczką biegu była 4-letnia Zosia, a najstarszym – 73-letni Pan Wincenty. Z dystansem 10 km zmierzyli się też 13-letni: Paulina i Bartosz. Ogromne brawa!

Patronat nad biegiem sprawowali: córka i syn rtm. Witolda Pileckiego – Zofia Pilecka – Optułowicz i Andrzej Pilecki oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Starosta Bocheński Adam Korta i Wójt Gminy Rzezawa Zbigniew Biernat.

Nagrody i upominki oraz puchary ufundowali:

Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie,

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Muzeum II Wojny Światowej

WCR Tarnów

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Kancelaria Prezydenta RP

Powiat Bocheński

.

Nad zabezpieczeniem trasy czuwały: OSP Jodłówka, OSP Borek i KPP w Bochni.

Bieg jest organizowany w ramach projektu pn. „Lekcja patriotyzmu z Rotmistrzem Witoldem Pileckim – VII edycja”, współfinansowanej przez Województwo Małopolskie Powiat Bocheński oraz Fundację CanPack i Stalprodukt S.A.

Lekcja od 7 edycji nie tylko  upamiętnia „jednego z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej”, ale również w fantastyczny, angażujący sposób integruje lokalną społeczność.