Kultura? Niezła sztuka! – Muzeum Czartoryskich i Muzeum Sztuki Współczesnej

12 komentarzy

Za nami ostatnie już spotkanie ze sztuką w ramach projektu Kultura? Niezła sztuka! finansowanego przez Fundację PZU.

27.03.2024 r. uczniowie klasy IV oraz klasy V Publicznej Szkoły Podstawowej im Rotmistrza Witolda Pileckiego w Jodłówce oraz uczniowie klasy VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Dąbrówce udali się na wycieczkę do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz do Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Zwiedzanie z przewodnikiem w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK rozpoczęliśmy od instalacji Stanisława Dróżdża pt „między”. Artysta wykorzystał efekt wizualny do wzmocnienia oddziaływania słowa. Praca jest jednocześnie obrazem i tekstem. Uczniowie mieli za zadanie wskazać wyraz, który wyłania się z instalacji. Bezbłędnie rozwiązali zadanie, wskazując wyraz „między”. W muzeum zobaczyliśmy jeszcze wiele interesujących wystaw, które rozbudziły wyobraźnię dzieci oraz ich zainteresowanie sztuką. Szczególną uwagę dzieci zwróciły na instalację „wait…loading brand new” (Laura Pawela). Autorka wykorzystuje charakterystyczną dla systemu Windows XP tapetę, mającą podkreślać atrakcyjność wirtualnego świata. Dzieło można oglądać siedząc na pufach będących trójwymiarowymi okienkami Windowsa. Artystka zadaje pytanie, które jest niezwykle aktualne: „gdzie czujemy się lepiej: na łonie natury czy w świecie wirtualnym?”. Naszą wizytę w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, zakończyliśmy warsztatami. Uczniowie mogli wcielić się w artystów i stworzyć własną pocztówkę, która będzie nawiązywała do wystaw, które chwilę wcześniej zobaczyli. Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością oraz pomysłowością godną autorów wystaw.

Kolejnym punktem wycieczki było jedno z najstarszych muzeów w Polsce- Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Wraz z przewodnikiem zobaczyliśmy bogate eksponaty, poznaliśmy historię muzeum sięgającą 1801 roku oraz historię jej założycielki- Izabeli Czartoryskiej. Zbiory założycielki muzeum obejmują dzieła malarstwa europejskiego XIII- XVIIIw., zabytki europejskiego i islamskiego rzemiosła artystycznego od średniowiecza do XIXw., grafiki, sztukę starożytną oraz militaria. Mogliśmy podziwiać najważniejszy obraz muzeum czyli „Dama z gronostajem’’ (Leonardo da Vinci) oraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” (Rembrandt). Uczestniczyliśmy również w warsztatach pt. „W pracowni dawnych mistrzów”. Ponadto uczniowie poznali techniki malarskie stosowane w minionych wiekach oraz zapoznali się z materiałami, których używali mistrzowie malarstwa. Ilość eksponatów, którymi dysponuje Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, była tak duża, że nie sposób zapoznać się ze wszystkimi w ciągu jednej wizyty. Niemniej jednak rozbudziła ona w nas zainteresowanie sztuką.

Duuużo więcej zdjęć dostępne jest tutaj: https://photos.app.goo.gl/6Q1Kms3jtTaUDHEW6