Kultura? Niezła sztuka! – Muzeum AK i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

12 komentarzy

     W dniu 7 marca 2024 r. w ramach realizacji projektu „Kultura? Niezła sztuka!”  finansowanego przez Fundację PZU uczniowie klas 5-8 udali się na wycieczkę edukacyjną do Krakowa. Celem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Armii Krajowej i Muzeum Lotnictwa Polskiego.

    Po dotarciu do Krakowa najpierw udaliśmy się do Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”. Zwiedziliśmy pod okiem przewodników stałą ekspozycję poświęconą Polskiemu Państwu Podziemnemu i jego sile zbrojnej – Armii Krajowej. Jest to całościowy obrazu polskiego podziemia czasów wojny, wraz z jego duchową genezą obejmującą Polskę międzywojenną oraz dziedzictwo patriotyczne we współczesnej Polsce. Dzięki tej ekspozycji uczniowie mogli dowiedzieć się o:

– życiu narodu, który pod okupacją niemiecką i sowiecką kontynuował byt państwowy w postaci Polskiego Państwa Podziemnego, fenomenie Armii Krajowej jako części Polskich Sił Zbrojnych podległych Rządowi Polskiemu na Uchodźstwie i zarazem siły zbrojnej Polskiego Państwa Podziemnego,

– osobistym wymiarze wojny poprzez losy poszczególnych osób ze szczególnym uwzględnieniem żołnierzy AK, ich postaw, motywacji i działań.

Uczniowie mogli zobaczyć nie tylko  setki zdjęć i pamiątek (w tym Dziennik mjr. „Hubala”), ale też dotknąć kadłuba brytyjskiego Halifaxa, który dokonywał zrzutów dla żołnierzy AK, obejrzeć wnętrze rakiety V-2, której rozpracowanie było największym sukcesem wywiadu AK, czy znaleźć się w ubeckim karcerze.

W skali kraju Muzeum Armii Krajowej, obok Muzeum Powstania Warszawskiego, jest najważniejszym muzeum czynu zbrojnego Polski Walczącej w XX wieku. Jest też jedyną tego typu placówką na świecie, ukazującą całokształt tematyki związanej z Armią Krajową  i Polskim Państwem Podziemnym.

Od godziny 13.30 zwiedzaliśmy Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie zagłębiliśmy się  w świecie awiacji w miejscu, gdzie historia i nowoczesna technologia łączą się, tworząc jedność zapewniającą niezapomniane doświadczenia. Ekspozycje i zgromadzone muzealia przeniosły nas w podróż przez fascynujące dziedzictwo lotnicze regionu, kraju, kontynentu  i świata.

Oglądaliśmy unikatową kolekcję samolotów pierwszowojennych. To m.in. używana na Morzu Bałtyckim i Czarnym rosyjska łódź latająca Grigorowicz M-15, samolot myśliwski Halberstadt CL.II, należący do dowódcy niemieckiego lotnictwa generała Ernsta von Hoeppnera, czy gondola silnikowa zestrzelonego pod koniec wojny bombowca Zeppelin-Staaken R.VI. Wszystkie eksponaty prezentowane są w specjalnie dobranych sceneriach. Przewodnicy zapoznali nas również z ekspozycją przedstawiającą głównie statki powietrzne od lat 20-tych XX wieku, aż po lata 50-te XX wieku.

Najcenniejszym eksponatem tej wystawy jest samolot myśliwski PZL P.11c – bohater Polskiego Września 1939 r.  z krakowskiej 121 Eskadry Myśliwskiej, jedyny zachowany egzemplarz na świecie. To symbol Muzeum, niezmiennie od lat umieszczany w jej logotypach.

Zobaczyliśmy również liczną kolekcję maszyn zagranicznych. Na jej czele stoją dwaj wielcy rywale z czasów  II wojny światowej – myśliwce Supermarine Spitfire (Mk XVIe) oraz Messerschmitt Bf-109 (G-6).

Dopełnieniem eksponatów są stanowiska multimedialne, na których można było zapoznać się z historią lotnictwa w Polsce, działaniami lotniczymi w czasie II wojny światowej oraz dorobkiem polskich konstruktorów,  zmuszonych po wojnie pracować na emigracji. W gablotach zobaczyliśmy także pamiątki osobiste, związane z wielkimi postaciami polskiego lotnictwa.

Niezwykle interesująca jest także ekspozycja zewnętrzna, która zajmuje fragment terenu dawnego lotniska wraz z oryginalną drogą kołowania i płytą postojową przed hangarem. Jej główną częścią jest tzw. Aleja MiGów, czyli kolekcja zimnowojennych odrzutowych samolotów bojowych. Są to maszyny produkcji ZSRR, ale także budowane na radzieckiej licencji w Polsce, eksploatowane przez polskie lotnictwo wojskowe od lat 50. XX wieku.

Ten dzień dostarczył niezapomnianych wrażeń wszystkim uczestnikom wycieczki. Inspirujące wystawy tematyczne, ciekawe opowieści przewodników z pewnością rozbudziły pasję i wyobraźnię u każdego, kto z zainteresowaniem zwiedzał oba Muzea.  

Warto poszerzać horyzonty i wzbogacać swoją wiedzę.

Opracowała: Wanda Janta

Pełna fotorelacja dostępna jest tutaj: https://photos.app.goo.gl/toELJXadUDRaXExX9