Kultura? Niezła sztuka! – wyjazd do Muzeum Auschwitz-Birkenau – 7.12.2023 r.

12 komentarzy

Dnia 7 grudnia 2023 roku ramach projektu Kultura? Niezła sztuka! finansowanego przez Fundację PZU 45 uczestników wraz z opiekunami udała się na niezwykle ważną wycieczkę do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Podczas tej trudnej, lecz edukacyjnej podróży, uczestnicy mieli okazję zgłębić historię i zrozumieć tragiczne wydarzenia związane z Holokaustem.Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum Auschwitz I, gdzie zgromadzone eksponaty, dokumenty i fotografie przywracały historię ludzi, którzy tu cierpieli. Przewodnik wnikliwie opowiadał o strasznych warunkach życia więźniów oraz o bezduszności systemu koncentracyjnego.Następnie grupa udała się do Auschwitz II-Birkenau, gdzie ogromny rozmiar obozu zszokował wszystkich. Stojąc przed ruinami baraków, przypominaliśmy sobie o masowych zbrodniach, jakie miały miejsce w tym miejscu. Pomimo trudnych emocji, wszyscy zdawali sobie sprawę z konieczności przekazywania tej historii kolejnym pokoleniom.

Wizyta w Auschwitz-Birkenau była dla wszystkich uczestników głębokim doświadczeniem, które inspirowało do refleksji nad wartościami, szacunkiem dla życia i potrzebą pamięci historycznej.

Uczestnicy zakończyli wycieczkę ze świadomością, że obowiązkiem każdego z nas jest zachowanie pamięci o ofiarach Holokaustu i przeciwdziałanie wszelkim przejawom nietolerancji.Wycieczka do Auschwitz-Birkenau była trudna, ale niezapomniana, pozostawiając trwały ślad w sercach i umysłach.

Pełna fotorelacja tutaj:

https://photos.app.goo.gl/RMjm17S5HUXnUcE69