VI edycja Powiatowego Konkursu Historycznego pn. „Rotmistrz Witold Pilecki – Bohater, dla którego nie istniały granice odwagi i poświęcenia

12 komentarzy

16 maja 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Jodłówce, odbyła się VI edycja Powiatowego Konkursu Historycznego pn. „Rotmistrz Witold Pilecki – Bohater, dla którego nie istniały granice odwagi i poświęcenia”, organizowana przez Stowarzyszenie Moc Radości w Jodłówce.

Honorowy Patronat nad konkursem roztoczyła córka i syn rtm. Witolda Pileckiego – Zofia Pilecka – Optułowicz i Andrzej Pilecki.

Ponadto Patronatu udzielił także: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz Starosta Bocheński Adam Korta.

Partnerami  wydarzenia byli:

IPN Oddział Kraków, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” – Kraków, Muzeum Historii Polski w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Powiat Bocheński oraz PSP im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Jodłówce.

Konkurs został zorganizowany w ramach projektu pn. „Lekcja patriotyzmu z Rotmistrzem Witoldem Pileckim – VI edycja”, został współfinansowany  przez Województwo Małopolskie.

Do konkursu zgłosiło się 15 szkół podstawowych z terenu powiatu bocheńskiego, co świadczy o coraz większej popularności postaci Witolda Pileckiego w kręgu młodych Polaków zainteresowanych historią najnowszą Polski XX wieku.

28 uczestników  z klas IV-VIII reprezentowało następujące szkoły:

PSP im. gen. Leopolda Okulickiego w Okulicach,  SP nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni, SP 7 im. Jana Pawła II w Bochni, SP im. Jana Kochanowskiego w Brzeźnicy, SP im. gen. Józefa Bema w Pogwizdowie, SP im. Kazimierza Brodzińskiego w Królówce, PSP im. Św. Jana Pawła II w Łazach, ZSG im. Henryka Sienkiewicza w Bogucicach, SP im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Muchówce, PSP im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzezawie, SP im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu, SP im. ks. Jana Twardowskiego w Kobylu, SP nr 5 im. Jana Matejki w Bochni, ZSG im. Mikołaja Kopernika w Gawłowie  oraz PSP im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Jodłówce.

Nad przebiegiem konkursu czuwała jego pomysłodawczyni, nauczycielka historii i koordynatorka Wanda Janta oraz komisja w składzie:

1. mgr Ireneusz Sobas – przewodniczący – Starostwo Powiatowe w Bochni

2. mgr Łukasz Płatek – członek – Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Krakowie – Oddział IPN w Krakowie

3. mgr Bartłomiej Turlej – członek – nauczyciel historii w szkołach powiatu brzeskiego: w PSP nr 1 w Brzesku, w PSP w Sterkowcu oraz w SP nr 2 w Jadownikach.

Uczestnicy zmierzyli się z testem składającym się z 61 zadań, z którego można było uzyskać maksymalnie 76 punktów. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą i pracowitością. Nauczyciele rozbudzili w uczniach ciekawość historyczną i zmotywowali ich do udziału w konkursie.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce ex aequo:

Emilia Płaneta – PSP im. gen Leopolda Okulickiego w Okulicach

Grzegorz Mikulski – SP im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu

II miejsce

Aleksandra Kukla  – PSP im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Jodłówce

III miejsce

Mateusz Stachura – SP nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni

Wyróżnieni:

Emilia Halberda – SP nr 7 im. Jana Pawła II w Bochni

Wiktoria Rydz – SP im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu

Julia Kaim – PSP im. gen Leopolda Okulickiego w Okulicach

Ogromne gratulacje dla uczniów i nauczycieli!!! 👏👏👏👏

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Fundację  Can Pack oraz przekazane przez partnerów.

Należy podkreślić, że organizatorom konkursu zależało na upowszechnieniu wiedzy o rtm. Witoldzie Pileckim, bohaterze Polski Podziemnej i powojennego podziemia niepodległościowego. Zainteresowanie historią najnowszą XX wieku rozbudza ciekawość poznawczą i twórcze działania uczniów.          

Rotmistrz Witold Pilecki jest polskim bohaterem, polskim oficerem, dla którego honor żołnierza był najwyższą wartością.

Michael Foot, profesor z Uniwersytetu w Manchester, w książce „Six faces of Courage” zaliczył go do jednego z sześciu najodważniejszych i najwybitniejszych uczestników europejskiego ruchu oporu na terenach okupowanych przez hitlerowców.

Timothy Snyder, profesor historii na Uniwersytecie Yale, napisał: „Dobrowolne udanie się Witolda Pileckiego do obozu Auschwitz, a potem pozostawanie w nim przez prawie trzy lata było być może jednym z najbardziej bohaterskich czynów, jakich kiedykolwiek dokonano, ale nie był to jedyny dowód jego męstwa i nie z tego powodu stracił życie”.

A rtm. Witold Pilecki tak podsumował swoje życie: „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać”.

Opracowała Wanda Janta

Pełna fotorelacja jest dostępna tutaj: https://photos.app.goo.gl/QHji249HezwGRkG98