Kultura??? Niezła sztuka BIS – portret Wisławy Szymborskiej

12 komentarzy

8 kwietnia br. w ramach projektu Kultura??? Niezła sztuka!!! BIS finansowanego przez Fundację PZU dzieci i młodzież z PSP w Jodłówce zwiedziała m.n. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, a w nim wystawę poświęconą Wisławie Szymborskiej.

A poniżej informacje, na temat poetki przygotowane przez Natalię Łatkę, uczennicę kl. VI.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 w Bninie (obecnie Kórnik) koło Poznania. Jej ojciec, Wincent, był zarządcą dóbr zakopiańskich hrabiego Zamoyskiego, jej matką była Anna Maria Szymborska z d. Rottermnund. Wisława mieszkała początkowo w Toruniu, później w Krakowie, gdzie uczęszczała do szkoły powszechnej i gimnazjum.

W czasie wojny uczęszczała na tajne komplety, pracowała też na kolei. Wtedy zaczęła pisać pierwsze opowiadania i wiersze, była także autorką ilustracji do podręcznika języka angielskiego „First steps in English” Jana Stanisławskiego.

Po wojnie studiowała polonistykę, a następnie socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiów nie ukończyła z powodu złej sytuacji materialnej. Od 1945 jest na stałe związana z Krakowem, co często podkreśla.

Jej debiut to wiersz „Szukam słowa” opublikowany w 1945 r. w „Walce”, dodatku literackim do „Dziennika Polskiego”. Po wojnie Szymborska (co wiele osób jej zarzuca) była związana ze środowiskiem osób akceptujących ustrój socjalistyczny. Należała do PZPR (do 1966 r.) i Związku Literatów Polskich. Jej debiut, „Dlatego żyjemy” (1952) zawierał m.in. wiersze „Młodzieży budującej Nową Hutę”, „Lenin”. Poprzedni tomik, „Wiersze” nie został drukowany, ponieważ „nie spełniał wymagań socjalistycznych”.

W 1948 r. wyszła za mąż za poetę Adama Włodka, z którym rozwiodła się w roku 1954.

Od 1953 r. była członkinią zespołu redagującego „Życie literackie”, gdzie prowadziła stałą rubrykę „Lektury nadobowiązkowe”. Była także członkiem zespołu redakcyjnego miesięcznika „Pismo”. W 1988 r. współtworzyła Stowarzyszenie Pisarzy polskich. Od 1995 członek Polskiej Akademii Umiejętności, doctor honoris causa Uniwersytetu Adama Mickiewicza, od 1998 honorowa obywatelka Krakowa.

W 1991 r. otrzymała Nagrodę Goethego, później Nagrodę Herdera. W 1996 r. otrzymała Nagrodę Nobla za “poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości.” W 1996 r. otrzymała tytuł „człowieka roku” przyznawany przez tygodnik „Wprost” oraz nagrodę Pen Clubu. 

    Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku w swoim krakowskim domu we śnie. Informację tę przekazał nam o 20.48 sekretarz noblistki, Michał Rusinek. Szymborska od kilku miesięcy chorowała,
w listopadzie przeszła poważną operację.

Wydała tomy poezji:

Dlatego żyjemy (1952)

Pytania zadawane sobie (1954)

Wołanie do Yeti (1957)

Sól (1962)

Sto pociech (1967)

Wszelki wypadek (1972)

Wielka liczba (1976)

Ludzie na moście (1986)

Koniec i początek (1993)

Widok z ziarnkiem piasku (1996)

Chwila (2002)

Rymowanki dla dużych dzieci (2003)

Dwukropek (2005; Nominacja do Śląskiego Wawrzynu Literackiego, kwiecień 2006 r. Nominacja do nagrody NIKE, 2006 r.)

Tutaj (2009)

Prócz wierszy publikowała felietony o książkach (w “Życiu literackim”, w “Piśmie”, “Odrze”, od 1993             w dodatku literackim “Gazety Wyborczej”), wydała w czterech tomach wspomniane już “Lektury nadobowiązkowe”. W 2000 roku ukazał się jeszcze zbiór „porad” – “Poczta literacka, czyli jak zostać (lub nie zostać) pisarzem”. Tłumaczyła też poezję, głównie francuską.     

W ramach cyklu literackiego – prezentującego mistrzów literatury jako artystów wizualnych w roku 2014 odbyła się w MOCAK-u wystawa Wisławy Szymborskiej i została wydana poświęcona jej publikacja.

Obecna ekspozycja, obok wyklejanek poetki (z Kolekcji MOCAK-u), obejmuje wszystkie polskie wydania jej wierszy, wybór tłumaczeń i monografii jej poświęconych, plakaty poetyckie Ryszarda Krynickiego, prywatne memorabilia – w tym medal noblowski – oraz portrety Szymborskiej autorstwa Beaty Stankiewicz, Leszka Sobockiego, Edwarda Dwurnika i Krzysztofa M. Bednarskiego.

Wyjazd do Opery Krakowskiej w ramach projektu Kultura??? Niezła sztuka!!! BIS finansowanego przez Fundację PZU, oczami jego uczestniczek, uczennic .PSP w Jodłówce tj. Weroniki Goryczycy, Wiktorii Kozub i Sylwii Jeziorek.
Forma: plakat