Kultura??? Niezła sztuka!!! BIS – Opera Krakowska i „Sen Nocy Letniej”

12 komentarzy

We wtorek 12. kwietnia 2022 r. w ramach projektu „Kultura??? Niezła sztuka!!! BIS” finansowanego przez Fundację PZU, uczniowie klas 6-8 PSP w Jodłówce wraz z opiekunami udali się do Opery Krakowskiej na spektakl operowy „Sen nocy letniej” .

Inscenizacja Giorgio Madii pozwoliła nam przenieść się do świata fantazji i rozsmakować w pięknie muzyki Felixa Mendelssohna. „Sen nocy letniej” to spektakl baletowy z muzyką Felixa Mendelssohna na podstawie jednego z najważniejszych dzieł Williama Szekspira, komedii lirycznej o tym samym tytule. Sztuka opowiada o perypetiach kochanków – Hermii i Lizandra, którzy szukając w ateńskim lesie ucieczki przed nieprzychylnym ich miłości ojcem dziewczyny, zakłócają codzienność leśnych duchów. To pełna intryg, magii i oniryzmu wielowątkowa historia o miłości, zwieńczona szczęśliwym zakończeniem.

Twórczość Szekspira była niejednokrotnie źródłem inspiracji kompozytorów. „Snem nocy letniej” zachwycił się 17-letni Mendelssohn do tego stopnia, iż stworzył swoją sławną „Uwerturękoncertową” do szekspirowskiej komedii, a kilkanaście lat później, na zamówienie króla pruskiego, muzykę do całego dzieła, w tym tak rozpoznawalne części, jak „Scherzo” czy „Marsz weselny”. Melodyjna, lekka, liryczna, romantycznie nastrojowa, z mocno zaznaczoną fantastyką muzyka Mendelssohna stała się z kolei natchnieniem dla choreografów. Giorgio Madia, znany krakowskiej publiczności jako autor baletowej wersji „Kopciuszka” i baletu-opery „Orfeusz i Eurydyka” Ch. W. Glucka, jest reżyserem i choreografem baletu.

Oprócz tańca w spektaklu pojawią się także śpiewające elfy, solistki – Iwona Socha i Monika Korybalska, Chór Żeński Opery Krakowskiej, a także aktorzy dramatyczni. Scenografia, zaprojektowana przez Alexandra J. Mudlagka, podkreśla zawiłość miłosnych i fantastycznych wątków. W zgodzie z pierwszymi wystawieniami sztuki Szekspira, odbywającymi się w ogrodach, wypełniają ją błękitne roślinne labirynty o zmiennych w toku akcji konfiguracjach. Orkiestrą Opery Krakowskiej dyrygował Marcin Nałęcz-Niesiołowski, jeden z najważniejszych dyrygentów operowych i filharmonicznych w Polsce.

Uczniom bardzo podobał się ten niezwykły spektakl, który wyróżniał wysoki profesjonalizm twórców, wykonawców i całego zespołu realizacyjnego. Byliśmy oczarowani przedstawionym światem fantazji ,muzyką w świetnym wykonaniu, prześliczną scenografią, tańcem, grą aktorską i śpiewem solistek. Była to prawdziwa uczta dla ducha, która jeszcze na długo pozostanie w naszej pamięci.

Opracowała: Wanda Janta