9.12.2021 – Wawel i Podziemia Rynku Krakowskiego

12 komentarzy

W dniu 9 grudnia 2021 r., w ramach projektu pn. Kultura??? Niezła sztuka!!! BIS finansowanego przez Fundację PZU, 45 młodych adeptów sztuki wraz z opiekunami zwiedziło Zamek Królewski na Wawelu oraz Muzeum pod Płytą Rynku.

Jak było?? Przeczytajcie sami 😉

W pierwszej kolejności udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie u podnóża którego spotkaliśmy się ze Smokiem wawelskim, a następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie Reprezentacyjnych Komnat Królewskich wraz z wystawą czasową „Nie tylko Bruegel i Rubens. Malarstwo Niderlandów na Wawelu”.

Główna ekspozycja wnętrz zamkowych mieści się w 15 salach, obejmuje kilka pomieszczeń parteru, a przede wszystkim reprezentacyjne sale na II piętrze zamku. Wnętrza nawiązują swym wyglądem do wnętrz rezydencji monarszej z wieku XVI i początku XVII. Do ich wyposażenia należą arrasy ze słynnej kolekcji Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich z wieków XV do XVII, renesansowe meble włoskie.

Największa sala zamkowa, to Sala Senatorska, pierwotnie przeznaczona na posiedzenia senatu, ważne uroczystości państwowe i dworskie, wesela królewskie, bale i widowiska teatralne. W r. 1518 odbyło się tu pierwsze królewskie wesele– Zygmunta I i Bony Sforza. Na ścianach znajdują się wielkie figuralne arrasy o tematyce biblijnej, należące do kolekcji króla Zygmunta Augusta. W miejscu tronu królewskiego stoi klasycystyczny fotel. Obecnie w tej Sali prezentowany jest w Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski, którego historię przybliżyli uczestnikom przewodnicy.  

Uczniowie zwiedzili również wystawę czasową, obrazy ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wystawa to szeroka panorama twórczości artystycznej w czasach Pietera Bruegla i Pietera Paula Rubensa.

Ze Wzgórza Wawelskiego udaliśmy się ulicą Grodzką – drogą królewską – na Krakowski Rynek.

Tu od 26 listopada do 2 stycznia odbywają się Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe czy jak kto woli Jarmark Bożonarodzeniowy. Jest to powrót do handlowych tradycji Rynku Głównego.

Targi, zwane dawniej jarmarkami, odbywały się na Rynku od stuleci. Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie na stałe wpisał się w kalendarz imprez Rynku krakowskiego, to tradycja, która w dużej mierze ma wpływ na rozwój kulturalny i gospodarczy Krakowa.

Szczególnego uroku dodaje wysoka, pięknie przystrojona choinka, która tonie w mnóstwie kolorowych światełek, wśród dźwięków hejnału z wieży Kościoła Mariackiego.

Uczniowie byli zachwyceni atmosferą i klimatem Krakowskiego Rynku.

Następnie udaliśmy się w dwóch grupach do Podziemia Rynku Głównego – do oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdującego się pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego. Zajmuje ono powierzchnię ponad 6 tys. m², z czego rezerwat archeologiczny – blisko 4 tys. m².

Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Podziemi Rynku (wejście przez Sukiennice od strony kościoła Mariackiego). Powstanie podziemnego muzeum w 2005 roku poprzedziły badania archeologiczne, które przyniosły wiele nowych odkryć i zabytkowych eksponatów. Spacerując podziemnym szlakiem turystycznym „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”, poczuliśmy atmosferę panującą niegdyś na średniowiecznym rynku i mogliśmy odkryć związki, jakie łączyły dawną polską stolicę z najważniejszymi ośrodkami handlu i kultury w średniowiecznej Europie. Na przestrzeni wieków poziom krakowskiego rynku bardzo się podniósł, zatem po zejściu do podziemi przenosimy się o kilka setek lat wstecz, aż do czasów sprzed lokacji miasta w 1257 roku. W tej podróży w czasie wyobraźnię wspierają m.in. odsłonięte fundamenty chat z przełomu XII i XIII wieku, ceglane mury dawnych budowli, oryginalne, wydobyte podczas wykopalisk przedmioty czy rekonstrukcje rzemieślniczych warsztatów, a także nowoczesne multimedia.

Powstanie Muzeum to efekt pięcioletnich wykopalisk archeologicznych prowadzonych pod płytą Rynku Głównego. Archeolodzy znaleźli między innymi świetnie zachowane fragmenty XIV-wiecznych brukowanych dróg, relikty budowli (domów, warsztatów, kramów), pozostałości średniowiecznego systemu wodociągów, przedmioty codziennego użytku oraz ponad 200 XI-wiecznych pochówków. Dzięki tym niezwykłym odkryciom możliwe było stworzenie wystawy. Interaktywne mapy, ekrany dotykowe, hologramy, projekcje multimedialne oraz oryginalne artefakty tworzą niezwykłą, spójną narrację.

To była fascynująca podróż przez tysiąc lat historii Krakowa w absolutnie wyjątkowym Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie. To fantastyczna ekspozycja, której twórcy zadbali, byśmy przechodząc przez kurtynę z pary wodnej przesłaniającą wejście do muzeum, wkraczali w zupełnie inną rzeczywistość. Naprawdę przypomina to podróż w czasie.

Powróciliśmy do domu pełni mocnych wrażeń, gotowi do kolejnych spotkań z wysoką kulturą, na którą nigdy nie szkoda czasu.

Opracowała: Wanda Janta

Link do pełnej fotogalerii tu: https://photos.app.goo.gl/jx4ZBLd7nTVotxJy9