KULTURA??? NIEZŁA SZTUKA!!! – z cyklu wielcy Polacy XIX i XX wieku –IGNACY ALEKSANDER GIERYMSKI

12 komentarzy

Gierymski.jpg

Ignacy Aleksander Gierymski urodził się 30 stycznia 1850 roku.

W 1867 r., w wieku 17 lat, ukończył on III Gimnazjum w Warszawie i rozpoczął studia w Klasie Rysunkowej w Warszawie. W latach od 1868 do 1872 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, którą ukończył ze złotym medalem. Około 1869 r. Aleksander Gierymski rozpoczął współpracę z czasopismami warszawskimi, jako ilustrator. Czas upływał, a Gierymski zaczął pracować również z czasopismami niemieckimi i austriackimi. Lata 1873 do 1874, to dla Gierymskiego okres przebywania we Włoszech, a głównie w Rzymie. Namalował tam jego dwa pierwsze znane obrazy pt. ,,Austeria rzymska” i ,,Gra w mora”, które później przywiózł do Polski.

 Od końca roku 1875 przebywał on ponownie w Rzymie i dużo czasu poświęcał studiowaniu malarstwa włoskiego. Powstał wtedy obraz ,,W altanie”, zapowiadający impresjonizm, czyli z łacińskiego ,,odbicie, wrażenie”.

Obraz ,,W altanie” Gierymski1

Okres świetności w twórczości artysty przypadał na lata 1879-1888. Namalował on wtedy na przykład obrazy: ,,Brama na Starym Mieście”, ,,Piaskarze”, ,,Trąbki”, ,,Żydówka z pomarańczami”.
W tym czasie artysta cierpiał na nerwicę, która pod koniec jego życia przybrała znamiona choroby psychicznej. Nie doceniony przez ojczyznę i pozbawiony środków utrzymania w 1888 r. wyjechał
z Warszawy. Przebywał on głównie w Niemczech i we Francji, a więc zmienił się także charakter jego sztuki. Zaczął on malować pejzaże, np.: ,,Ogrody w Tivoli” oraz ,,Jezioro o zachodzie słońca”.

Wielokrotnie malował także nokturny, czyli obrazy przedstawiające scenę nocą.

Obraz ,,Pejzaż z rzeką” Gierymski 2

Ostatnie lata życia, Aleksander Gierymski spędził we Włoszech. Namalował wtedy np.: ,,Widoki Werony” i ,,Piaza del Popolo w Rzymie”.

Ze względu na swój stan zdrowia, trafił tam do szpitala dla umysłowo chorych. Zmarł między 6 a 8 marca w 1901 r. w Rzymie, właśnie w tym szpitalu. Pochowany został
9 marca na cmentarzu Campo Verano w Rzymie.

Najbardziej znane obrazy Aleksandra Gierymskiego to m.in.:  

*,,Żydówka z pomarańczami”   *,,Wieczór nad Sekwaną”

*,,W altanie”                               *,,Piaskarze”

*,,Święto trąbek”                        *,,Żydówka z cytrynami”                                         

*,,Trumna chłopska”                 *,,Ulica nocą”    

Autor: Julia Puzia kl. V,  PSP Jodłówka

 

Materiał opracowano na potrzeby realizacji projektu KULTURA??? NIEZŁA SZTUKA!!! sfinansowanego przez Fundację PZU.