KULTURA??? NIEZŁA SZTUKA!!! – z cyklu wielcy Polacy XIX i XX wieku –IGNACY ALEKSANDER GIERYMSKI

12 komentarzy

Gierymski.jpg

Ignacy Aleksander Gierymski urodził się 30 stycznia 1850 roku.

W 1867 r., w wieku 17 lat, ukończył on III Gimnazjum w Warszawie i rozpoczął studia w Klasie Rysunkowej w Warszawie. W latach od 1868 do 1872 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, którą ukończył ze złotym medalem. Około 1869 r. Aleksander Gierymski rozpoczął współpracę z czasopismami warszawskimi, jako ilustrator. Czas upływał, a Gierymski zaczął pracować również z czasopismami niemieckimi i austriackimi. Lata 1873 do 1874, to dla Gierymskiego okres przebywania we Włoszech, a głównie w Rzymie. Namalował tam jego dwa pierwsze znane obrazy pt. ,,Austeria rzymska” i ,,Gra w mora”, które później przywiózł do Polski.

 Od końca roku 1875 przebywał on ponownie w Rzymie i dużo czasu poświęcał studiowaniu malarstwa włoskiego. Powstał wtedy obraz ,,W altanie”, zapowiadający impresjonizm, czyli z łacińskiego ,,odbicie, wrażenie”.

Obraz ,,W altanie” Gierymski1

Okres świetności w twórczości artysty przypadał na lata 1879-1888. Namalował on wtedy na przykład obrazy: ,,Brama na Starym Mieście”, ,,Piaskarze”, ,,Trąbki”, ,,Żydówka z pomarańczami”.
W tym czasie artysta cierpiał na nerwicę, która pod koniec jego życia przybrała znamiona choroby psychicznej. Nie doceniony przez ojczyznę i pozbawiony środków utrzymania w 1888 r. wyjechał
z Warszawy. Przebywał on głównie w Niemczech i we Francji, a więc zmienił się także charakter jego sztuki. Zaczął on malować pejzaże, np.: ,,Ogrody w Tivoli” oraz ,,Jezioro o zachodzie słońca”.

Wielokrotnie malował także nokturny, czyli obrazy przedstawiające scenę nocą.

Obraz ,,Pejzaż z rzeką” Gierymski 2

Ostatnie lata życia, Aleksander Gierymski spędził we Włoszech. Namalował wtedy np.: ,,Widoki Werony” i ,,Piaza del Popolo w Rzymie”.

Ze względu na swój stan zdrowia, trafił tam do szpitala dla umysłowo chorych. Zmarł między 6 a 8 marca w 1901 r. w Rzymie, właśnie w tym szpitalu. Pochowany został
9 marca na cmentarzu Campo Verano w Rzymie.

Najbardziej znane obrazy Aleksandra Gierymskiego to m.in.:  

*,,Żydówka z pomarańczami”   *,,Wieczór nad Sekwaną”

*,,W altanie”                               *,,Piaskarze”

*,,Święto trąbek”                        *,,Żydówka z cytrynami”                                         

*,,Trumna chłopska”                 *,,Ulica nocą”    

Autor: Julia Puzia kl. V,  PSP Jodłówka

 

Materiał opracowano na potrzeby realizacji projektu KULTURA??? NIEZŁA SZTUKA!!! sfinansowanego przez Fundację PZU.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *