KULTURA??? NIEZŁA SZTUKA!!! – z cyklu wielcy Polacy XIX i XX wieku – Pius Weloński

12 komentarzy

Pius

Życiorys 1868-1897

      Urodził się 1849 w  Kumelanach koło Suwałk . W latach 1868-1872 uczęszczał do szkoły Rysunkowej w Warszawie.

Jego nauczycielami byli Konstanty Hegel [rzeźba] oraz

Rafał Hadziewicz [malarstwo]. Odbywał naukę także w pracowniach Faustyna Cenglera i Andrzeja Pruszyńskiego.

W latach 1872-1878 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Uczelnię ukończył odznaczony złoty medalem. W latach 1878-1883 przebywał we Włoszech. Pózniej wyjechał do Francji, a następnie do Niemiec.

Życiorys 1897-1931

     W 1897 wrócił do Warszawy. Otrzymał wówczas po

Bolesławie Syrewiczu pracownię na Zamku Warszawskim.

W roku 1901 otworzył fabrykę odlewów. W latach 1904-1915

był profesorem i dyrektorem Szkoły Rysunkowej w Warszawie (uczył modelowania), a od 1906 honorowym

dyrektorem warszawskiego Muzeum Sztuk Pięknych. Był także członkiem korespondentem krakowskiej Akademii Umiejętności, honorowym profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, a od roku 1924 roku dyrektorem prywatnej Szkoły Sztuk Pięknych im. Wojciecha Gersona w Warszawie.

Zmarł 21 października 1931, a jego pogrzeb odbył się 24 października 1931.

Twórczość

 Weloński tworzył główne kompozycje o tematyce alegorycznej, religijnej, nagrobki oraz portrety. W Krakowie na Plantach stoi pomnik jego autorstwa przedstawiający Bogdana Zalewskiego (Bojana). Natomiast na zachodniej ścianie Kościoła Mariackiego wmurowana jest płyta-płaskorzeźba upamiętniająca 200-lecie Wiktorii wiedeńskiej, a w północnej nawie tego samego kościoła znajduje się epitafium Pawła Popiela. W Katedrze Wawelskiej, w kaplicy Szafrańców znajduje się nagrobek kardynała Jerzego Radziwiłła z 1904 roku. Jednym z najszerzej znanych dzieł Welońskiego jest rzeźba Gladiator.

Pius 1

Pierwszy jego model powstał w 1880 w Rzymie. Rzeźba przedstawiająca figurę gladiatora rzymskego ujętego w chwili wychodzenia na arenę, z uniesionym ramieniem, a na postumencie ma wyryty napis: „Ave Caesar! Morituri te salutant” (Bądź pozdrowiony Cezarze! Idący na śmierć cię pozdrawiają). Następnie rzeźbę tę kopiowano w różnej skali i z różnych materiałów. Można ją oglądać m.in. w parku Ujazdowskim w Warszawie (odlew z brązu)[2] i Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach (zob. Gladiator). Wykonana w marmurze rzeźba eksponowana jest obecnie w sali kinowej w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie[2].

Od roku 1901 do 1912 artysta pracował nad 14 monumentalnymi rzeźbami przedstawiającymi stacje Drogi Krzyżowej, które są w pobliżu klasztoru jasnogórskego w Częstochowie.

Pius 2

Autor referatu: Kacper Rzepecki kl. V, PSP Jodłówka

 

Materiał opracowano na potrzeby realizacji projektu KULTURA??? NIEZŁA SZTUKA!!! sfinansowanego przez Fundację PZU.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *