7 maja 2019 r. wyjazd do ZALIPIA malowanej wioski – w ramach projektu KULTURA??? NIEZŁA SZTUKA!!! sfinansowanego ze środków Fundacji PZU.

12 komentarzy

    IMG_3995

 

          Ostatnim już punktem na naszej kulturalnej mapie było Zalipie, najsłynniejsza w Polsce (i znana na całym świecie) malowana wioska. Do tego nasyconego barwami miejsca w dniu 7 maja 2019 r. udali się nasi poszukiwacze kultur wszelakich tj. uczniowie kl. III i IV z PSP w Jodłówce i uczniowie kl. III PSP w Łazach.

            Wieś Zalipie od dawna słynie z malowanych chat. Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Malowidła wykonywano także na zewnętrznych ścianach budynków, studniach i płotach. W Zalipiu znajduje się obecnie ok. 30 malowanych domów. Uczestnicy projektu mieli okazję zapoznać się ze sztuką ludową i zwyczajem kontynuowania i pielęgnowania lokalnej tradycji.

      Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w warsztatach plastycznych w słynnym Domu Malarek. Każdy adept sztuki ludowej otrzymał swoje materiały, a następnie używając farb akrylowych malował na kartkach zalipiańskie wzory. Gdy ręce trochę się wprawiły w malowaniu, przed młodymi artystami stanęło trudniejsze zadanie – ozdabianie drewnianych łopatek różnokolorowymi farbami według własnych pomysłów. Prace były niepowtarzalne. Każdy uczestnik warsztatów mógł zabrać swoje dzieło na pamiątkę. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że zalipiańskie kwiaty to kwiaty z wyobraźni, żadne z malowanych kwiatów nie występują w przyrodzie.

Po zakończeniu warsztatów przyglądaliśmy się jak artystki ludowe ozdabiają przedmioty codziennego użytku.

Następnie udaliśmy się do Zagrody Felicji Curyłowej, zalipiańskiej malarki i promotorki Zalipia. Zachwycaliśmy się bogatym wzornictwem ozdobnym zalipiańskich chat, którym zdobiono ściany i niemal wszystkie przedmioty znajdujące się w izbach.

Po drodze podziwialiśmy kwiaty malowane na elewacjach domów, stodół, a nawet na studniach.

W czasie podróży do Zalipia z szyb autokaru mogliśmy podziwiać pięknie ozłocony rzepakiem krajobraz. Zachwycaliśmy się bogactwem wiosennej przyrody.

Wycieczka była bardzo interesująca.

Fotorelacje z wyjazdu znajdziecie tutaj: https://photos.app.goo.gl/jXKajcb16eyWoLcQ7