26 luty 2019 r. – wyjazd do Muzeum Motyli Arthopoda i Kopalni Soli w Bochni w ramach projektu KULTURA??? Niezła sztuka!!! sfinansowanego ze środków Fundacji PZU

12 komentarzy

26 lutego 2019r. uczniowie klas I-II Publicznej Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Jodłówce oraz uczniowie kl. II Publicznej Szkoły Publicznej im. Świętek Kingi Królowej w Rzezawie wzięli udziałw wycieczce do Bochni. Najpierw zwiedzili Muzeum Motyli Arthopoda, w którym znajduje się największa stała ekspozycja motyli świata w Polsce licząca ponad 5 tysięcy okazów pochodzących z całego świata. Zbiór jest uwieńczeniem pasji kolekcjonerskiej Jacka Kobieli trwającej blisko 40 lat. Część kolekcji pochodzi z łowów własnych, zdobytych podczas podróży po Europie, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej, reszta to okazy nabyte od kolekcjonerów a także entomologów w różnych zakątkach świata. Zbiór muzeum Arthropoda prezentuje systematyczny przegląd motyli dziennych i nocnych podzielonych według rodzin i rodzajów występujących na kontynentach świata.

Istotną część kolekcji stanowi kompletny zbiór polskich motyli dziennych, ofiarowany przez wieloletniego kustosza zbioru Państwowej Akademii Nauk Pana Edwarda Palika, jak również gatunki występujące w okolicach miasta Bochnia. Klasyfikacja motyli oparta jest na systematyce Linneusza, który wprowadził łacińskie nazewnictwo dwuimienne w opisie gatunku biologicznego.  Arthropoda oznacza stawonogi, dlatego też oprócz motyli w muzeum można zobaczyć straszyki, pluskwiaki, modliszki, cykady, a także chrząszcze Polski i świata. Prezentowane są gatunki, których wygląd i biologia ilustrują różne zjawiska przyrodnicze, w których ćma nie musi być szara, motyl może być liściem , sową, czy tygrysem.

Uczniowie zwiedzili muzeum i wzięli udział w lekcji przyrodniczej, podczas której obejrzeli  filmy ukazujące etapy rozwoju motyli, zaciekawieni zostali również przyrodniczymi rekordami.
Wykład prowadzony był w sposób przystępny dla uczniów, wzbogacony prezentacją poszczególnych okazów (uczniowie mogli oglądać je za pomocą lup), a także w aktywizowanie słuchaczy – poprzez zachęcanie do dyskusji.

To była wspaniała lekcja przyrody.

Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do Kopalni Soli, gdzie  poznali najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska. Przeszli Trasę stanowiącą sieć komór i korytarzy o unikatowych kształtach i budowie geologicznej. Swoistą atrakcją trasy turystycznej były komory z zamontowanymi kieratami transportowymi, Stajnia Mysiur oraz Kaplica Świętej Kingi.  Mali turyści pokonywali trasę pieszo. Jechali również kolejką, co było niesamowitym przeżyciem. Wycieczka po kopalni miała charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Pani przewodnik
w opowiadaniu o historii kopalni pomagali polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni.

Trasa wycieczki zakończyła się w komorze Ważyn, gdzie uczniowie mogli zregenerować siły, bawiąc się na mini placu zabaw i grając w piłkę na boisku sportowym. Wszyscy wrócili do swoich domów zadowoleni z uśmiechem na twarzy, z bagażem nowych doświadczeń i niesamowitych przeżyć.

Więcej zdjęć znajdziecie tutaj:

https://photos.app.goo.gl/8TgDXwuN4JyzceSp8