– 29 stycznia 2019 r. wyjazd do MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE – Galeria Sztuki Polskiej XIX i XX w. w ramach projektu KULTURA??? NIEZŁA SZTUKA!!! sfinansowanego ze środków Fundacji PZU.

12 komentarzy

W dniu 29 stycznia 2019 r. 46 uczniów PSP w Jodłówce i PSP w Borku brało udział
w wyjeździe do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Uczniowie (podzieleni na dwie grupy) zwiedzali wraz z przewodnikiem Galerię Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach oraz uczestniczyli w lekcji muzealnej pn. „ Ko – lekcja
z klasą”, w trakcie której mieli okazję podziwiać dzieła sztuki współczesnej na wystawie „Sytuacja się zmieniła” w Galerii Sztuki Polskiej XX w. w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Największe wrażenie na uczestnikach zrobiły dzieła malarskie XIX wiecznej sztuki polskiej. Uczniowie z zapartym tchem, spacerując po pięknych wnętrzach Galerii w Sukiennicach podziwiali obrazy wielkoformatowe t.j. : „Hołd pruski” Jana Matejki, „Pochodnie Nerona” Henryka Siemiradzkiego, „Czwórka” Józefa Chełmońskiego, „Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego czy „Śmierć Ellenai” Jacka Malczewskiego.

Z kolei zwiedzając  Galerię Sztuki Polskiej XX w., która jest nieco trudniejsza w odbiorze dla młodego widza, mieli możliwość podziwiać 100 wybranych przez kuratorów prac wybitnych polskich artystów XX i XXI w. takich jak: Tadeusz Kantor, Magdalena Abakanowicz, Xawery Dunikowski, Zbigniew Pronaszko, Zbylut Grzywacz, Olga Boznańska, Stanisław Witkiewicz – Witkacy i wielu innych.