KULTURA??? NIEZŁA SZTUKA!!! – z cyklu wielcy Polacy XIX i XX wieku – JERZY HOFFMAN

12 komentarzy

Zobacz wpis

JERZY HOFFMAN

 

Jerzy Hoffman

Jerzy Hoffman urodził się w Krakowie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej, jako syn Zygmunta Hoffmana  i Marii z domu Schmelkes . Jego rodzice ukończyli studia lekarskie i praktykowali zawód , zamieszkując w Gorlicach. Po wybuchu II wojny światowej wraz z rodziną uciekł na wschodnie tereny kraju, gdzie mieszkał początkowo w Tarnopolu, następnie Stryju i Daszawie. W 1940 został wywieziony wraz z najbliższą rodziną na Syberię, gdzie zmarli m.in. jego dziadkowie ze strony ojca. Pozostali na terenach okupowanych przez Niemców członkowie jego rodziny w większości stali się ofiarami Holocaustu. Dzisiaj jest on polskim reżyserem jak i dokumentalistą. Sławę zdobył przede wszystkim jako twórca adaptacji sienkiewiczowskiej Trylogii (Pan Wołodyjowski, Potop, Ogniem i mieczem), osadzonej w czasach XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Również nakręcił wiele innych filmów m.in „Jaś i Małgosia”, „Prawo i pięść „. Jako dokumentalista wraz z Edwardem Skórzewskim przyczynił się do narodzin „szkoły polskiej” w filmie dokumentalnym, przełamując schematy socrealistyczne tego typu produkcji; starał się zwracać uwagę na zgodność sztuki filmowej z rzeczywistością. W różnorodnej twórczości fabularnej Hoffmana z kolei zaznaczona jest jego fascynacja tematyką historyczną. Reżyser specjalizował się w spektakularnych widowiskach, jak również w tzw. kinie popularnym, obliczonym na zdobycie jak największej liczby widzów. Lata pracy zostały docenione przez odznaczenia  Złotymi Lwami oraz wielokrotnie zdobytymi Nagrodami Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymał honorowy tytuł „Zasłużony dla kultury polskiej”. W 2000 roku został uhonorowany Superwiktorem za całokształt twórczości; inne jego nagrody honorowe to Polska Nagroda Filmowa „Orzeł”, przyznana w 2006 roku, oraz Platynowe Lwy otrzymane w 2009 roku . W 1999 roku został honorowym obywatelem Gorlic, a w 2003 roku – Bydgoszczy. W 2017 roku został uhonorowany przez władze Ińska, 18 sierpnia 2017 r. Podczas 44 Ińskiego Lata Filmowego odsłonił tablicę na promenadzie, która została nazwana jego imieniem oraz otrzymał Złotą Rybkę Ińskiego Lata Filmowego za całokształt twórczości.

Hoffman otrzymał również następujące odznaczenia:

1959 – Złoty Krzyż Zasługi

1974 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

1983 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

1999 – Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 5 listopada „za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej”)

2005 – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

2011 – Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”

2016 – wyróżnienie „Narodowi i Ojczyźnie” przyznawane przez Zespół Szkół SIGiE im. K. Adamieckiego w Ostrołęce za wybitne zasługi w służbie Polsce

 

Opracowali: Aleksandra Kubala, Weronika Nyczkowska, Sara Nazimek

 

Materiał opracowano na potrzeby realizacji projektu KULTURA??? NIEZŁA SZTUKA!!! sfinansowanego przez Fundację PZU